Szanowni goście, z uwagi na duży ruch, spowodowany także faktem, że w naszej karczmie codziennie gra kapela, w okresie zimowym nie prowadzimy rezerwacji stolików. Zapraszamy do karczmy, zapewniamy, że nasi kelnerzy dołożą wszelkich starań, byście jak najszybciej zasiedli do biesiadowania. Za utrudnienia przepraszamy, ale są one spowodowane tym, iż nie zawsze goście już biesiadujący, chcą opuścić stolik, byśmy mogli przygotować go dla gości z rezerwacji. Rotacja naszych gości jest na tyle duża, że czas oczekiwania szybko biegnie przy dźwiękach naszej kapeli. Zapraszamy.

Co się dzieje w Jadło naszych dziadków

6 lutego 2023

Gdzie dobrze zjeść w Szczyrku? Oczywiście, że w Starej Karczmie

gdzie dobrze zjeść w Szczyrku?

Stara Karczma w Szczyrku to wyjątkowe miejsce na mapie Beskidu Śląskiego. Można tam miło i aktywnie spędzić czas oraz posmakować regionalnych dań m.in. mięsa jagnięcego i baraninę, o wyjątkowym aromacie, które rozpływa się w ustach. U nas w Starej Karczmie zjesz udziec jagnięcy i siekaniec barani na grzance – to idealne potrawy dla wielbicieli mięs. Takie mięsiwo tradycyjne z tego regionu, przyniesie uczucie sytości po górskich wędrówkach czy zwiedzaniu Szczyrku.

Dla miłośników dań jednogarnkowych, które są swojskie i syte, karczma przygotowała wyjątkową pozycję w menu, czyli zapiekankę bacowską z żeliwnej patelni. Co zawiera ta pyszna potrawa? Warzywa, boczek, kiełbasę, czerwoną kapustę, a wszystko zapieczone w jajku i ziołach regionalnych. Brzmi pysznie? Bez wątpienia, bo taka właśnie jest kuchnia regionalna, aromatyczna i nikt nie odejdzie głodny od stołu. Czego nie może zabraknąć w górskich smakach? Największego przysmaku, czyli pysznego grillowanego oscypka. W towarzystwie soczystej żurawiny i chrupiącego boczku prezentuje się doskonale, a jeszcze lepiej smakuje.

Co jeszcze można znaleźć w menu Starej Karczmy?

Stara Karczma to przede wszystkim jadło chłopskie, dania z mięsa i z ryb, zakąski gorące i zimne, a także pachnące i syte zupy. Jadło naszych dziadków to choćby przysmak zbójnicki z mięsem wołowym, podany w kociołku, a także smakowite kotlety mielone z buraczkami na ciepło. To także apetyczna micha swojskich pierogów w trzech różnych smakach, koniecznie okraszonych skwarkami lub masełkiem i podanych z kapustą kiszoną lub zasmażaną. Na większą ucztę idealne będzie danie Szefa Kuchni, gicz jagnięca w sosie własnym, przełamana nutką mięty, podana na oryginalnym, pszennym talerzu.

Karczmiane rozmaitości w korycie dla dwóch osób to mięsna uczta dla podniebienia – można spróbować golonki, baraniny, żeberek, ziemniaków i kapusty. Nikt nie wyjdzie głodny po takim obiedzie! Miłośnicy zup mogą skosztować kwaśnicy po góralsku z żeberkiem, a naprawdę warto, bo to słynna zupa regionalna o niezwykłym aromacie. A może żur szczyrkowski na własnym zakwasie? Stara Karczma w każdym daniu podkreśla najważniejsze beskidzkie produkty, czyli mięso, ziemniaki i kapustę.

Dlaczego Stara Karczma to wyjątkowe miejsce na mapie kulinarnej Beskidu Śląskiego?

Stara Karczma to obowiązkowe miejsce na kulinarnej mapie Szczyrku, wyróżniamy się nie tylko wyśmienitym, regionalnym jedzeniem, ale i niezwykłym nastrojem w trakcie biesiadowania. Kapele góralskie umilą gościom degustację i przyjemnie nastroją na resztę wieczoru. W okresie letnim ogródek piwny zapewnia przyjemny relaks na świeżym powietrzu. Cały Beskid Śląski to bogactwo smaków i aromatów, a lokalne produkty to uczta dla podniebienia i gwarancja najwyższej świeżości. Miejscowi hodowcy są bardzo ważni dla kuchni regionalnej i Stara Karczma bazuje na ich produktach. Tradycja jest tu bardzo ważna, zarówno jeśli chodzi o dobór produktów, jak i muzyki regionalnej i wystroju miejsca. Staropolska kuchnia w odświeżonym wydaniu to właśnie esencja tego, co podaje się w Starej Karczmie. Treściwe mięso jak wieprzowina, baranina czy jagnięcina, kapusta, buraki, ziemniaki – te składniki od dawna były obecne w kuchni polskiej i zachowały się po dzień dzisiejszy. Ich łatwa dostępność i syty smak sprawiały, że cieszyły się dużą popularnością.

Sprawdź nasze menu: Dania w Starej Karczmie

Czy warto skosztować kuchni góralskiej? Restauracja Szczyrk

Bogactwo smaków i kolorów, piękne podanie i nutka historii podkreślona przez smak tradycyjnych potraw to właśnie kuchnia góralska. Pradawne receptury ulepszane z czasem, przynoszą dania w nowej odsłonie. Kosztując regionalne dania takie jak pieczony udziec barani, koniecznie należny spróbować regionalnych trunków – miodula szczyrkowska to popularny alkohol na bazie miodu spadziowego. Warto dodać, że to właśnie te okolice zapewniają unikalne potrawy, niedostępne w innych regionach Polski. Dźwięki góralskiej kapeli, która codziennie umila gościom czas, dodatkowo stwarzają przyjemny nastrój i chęć dłuższej biesiady. Regionalne jadło to uczta smaków, której koniecznie trzeba spróbować, aby poznać kuchnię naszych przodków i poznać kawałek historii.