Co się dzieje w Jadło naszych dziadków

6 czerwca 2022

Wypoczynek w Szczyrku? Nie zapomnij spróbować regionalnej kuchni!

Chatka góralska

Zapierające dech w piersiach widoki, łagodne górskie trasy trekkingowe, interesujące ścieżki rowerowe, wyciągi narciarskie, znakomita kuchnia i krystalicznie czyste powietrze to główne powody, dla których warto odwiedzić Szczyrk. Beskidzkie miasteczko może poszczycić się sporą ilością szlaków o zróżnicowanej trudności. Doskonale rozbudowana infrastruktura sportowa i turystyczna, szeroki wybór baz noclegowych i niesamowity klimat miasta sprawiają, że Szczyrk jest co roku odwiedzany przez kilka milionów osób. Polskie góry z pewnością zostały docenione przez turystów nie tylko za typowo górskie atrakcje. Szczyrk i cały Beskid Śląski słynie bowiem z bogactwa smaków i aromatów, a tutejsi gospodarze dbają o to, aby na talerze ich klientów trafiały posiłki przygotowane z najwyższej jakości lokalnych produktów.

Najciekawsze atrakcje Szczyrku – przyciągają zimą oraz latem!

Przebywający w Szczyrku miłośnicy sportów zimowych nie mogą narzekać na brak atrakcji. Najnowszy obiekt narciarski – Beskid Sport Arena oferuje gościom możliwość skorzystania z trzech tras o długości ponad 2 km. Trasy te są doskonale oświetlone i przystosowane do uprawiania narciarstwa nawet w porze letniej. W Szczyrku znajduje się skocznia narciarska Skylite, która pozwala turystom przeżywać sportowe emocje na żywo. Przy szczyrskiej skoczni przez cały rok można spotkać trenujących przedstawicieli kardy narodowej, co dla wielu fanów sportu jest niemałym przeżyciem.

Warto również wspomnieć o deptaku nad Żylicą! Ścieżka piszo-rowerowa to obowiązkowa atrakcja Szczyrku. Spacer wzdłuż rzeki Żylica to sposób na aktywność sportową w połączeniu pięknych widoków i rekreacji. Nasze piękne miasto posiada również atrakcje dla osób, które fascynują ponadczasowe zabytki. Kościół św. Jakuba jest najstarszym sanktuarium Szczyrku, który leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Obiekt ma już ponad 220 lat i co roku przyciąga setki turystów. Jeżeli jesteśmy już przy obiektach sakralnych, to warto wspomnieć o  Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski „Na Górce”, do którego licznie maszerują pielgrzymi.

Szczyrk bez wątpienia jest idealną destynacją dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi na pewno nie będą się tu nudzić. Miasto oferuje bowiem szereg atrakcji dla dzieci w różnym wieku. To właśnie tutaj dzieci mogą odebrać pierwszą lekcję jazdy na nartach lub  snowboardzie. Nieco starsze dzieci mogą odbyć swoją pierwszą lekcję jazdy konnej w jednym z ośrodków jeździeckich. Szczyrk jest doskonałym miejscem dla grotołazów. Na terenie całego Beskidu Śląskiego znajduje się sporo jaskiń. Zwiedzanie wielu z nich wymaga jednak przygotowania specjalnego sprzętu oraz posiadania pewnych umiejętności. Dla miłośników wędrówek i pięknych widoków zaproponujemy również wyjazd kolejką krzesełkową na Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego!

Szczyrk, a turystyka gastronomiczna. Odwiedź karczmę z tradycjami!

Turystyka gastronomiczna zgarnia coraz szerszy krąg zainteresowanych naprawę dobrą kuchnią. Kuchnia Beskidu Śląskiego bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji i prawdziwą chlubą tego regionu. Turyści pokochali beskidzką kuchnię nie tylko za jej wyjątkowy smak, ale także za podejście gospodarzy do klienta. Najwyższa jakość produktów i duże zaangażowanie w przygotowywanie posiłków to dla szczyrskich kucharzy świętość. Tradycja kulinarna bez wątpienia jest jedną z najistotniejszych cech regionu i kolejnym powodem do tego, aby odwiedzić urokliwy i klimatyczny Szczyrk. Stara Karczma jest jednym z tych lokali, dla których poszanowanie tradycji kulinarnych regionu jest żelazną zasadą. W Starej Karczmie zasmakujemy w regionalnych potrawach, które zachwycają bogactwem smaków i aromatów, a każde danie przygotowane jest z najwyższej jakości lokalnych produktów dostarczanych przez miejscowych hodowców.

Pyszne i aromatyczne potrawy w Starej Karczmie! Regionalna kuchnia Szczyrk

Stara Karczma to jedno z tych miejsc, które zachęca do jedzenia tuż po przekroczeniu progu lokalu. Gospodarze dbają o to, aby goście do samego początku zanurzyli się w zachwycającym górskim klimacie. Karczma oferuje potrawy, które są łączą w sobie wykwintność z pyszną swojską prostotą. Region Beskidu Śląskiego słynie z wysokiej jakości mięsa jagnięcego i baraniny, która jest trudno dostępna dla mieszkańców nizin. Będąc w Starej Karczmie koniecznie musimy zatem spróbować udźca jagnięcego i siekańca baraniego na grzance.

Miłośników dań jednogarnkowych zachwyci zapiekanka bacowska z żeliwnej patelni, na której podawane są przeróżne warzywa, boczek i pyszna kiełbasa, a całość zapiekana jest w swojskim jajku z dodatkiem czerwonej kapusty i przyprawione lokalnymi ziołami. Wyjazd w górskie rejony i niespróbowanie oscypka to coś, co praktycznie się nigdy nie powinno wydarzyć. Oscypek to prawdopodobnie najbardziej górski przysmak, jaki tylko istnieje. W Starej Karczmie podadzą nam pysznego grillowanego oscypka, oczywiście z dodatkiem żurawiny i chrupiącego boczku.

Stara Karczma to serce Szczyrku i całego regionu! Spróbuj naszych dań

Stara Karczma jest lokalem o wieloletniej tradycji. Gospodarze z ogromnym zaangażowaniem starają się zabrać swoich gości w kulinarną podróż po smakach Beskidu. Dbanie o poszanowanie kulinarnych tradycji, drobiazgowa selekcja produktów, z których wybierane są tylko te najlepsze i najświeższe, wysoka jakość przygotowywanych dań oraz możliwość spróbowania lokalnych trunków to coś, co z pewnością zostanie w pamięci turystów odwiedzających Szczyrk i Starą Karczmę.