Szanowni goście, z uwagi na duży ruch, spowodowany także faktem, że w naszej karczmie codziennie gra kapela, w okresie zimowym nie prowadzimy rezerwacji stolików. Zapraszamy do karczmy, zapewniamy, że nasi kelnerzy dołożą wszelkich starań, byście jak najszybciej zasiedli do biesiadowania. Za utrudnienia przepraszamy, ale są one spowodowane tym, iż nie zawsze goście już biesiadujący, chcą opuścić stolik, byśmy mogli przygotować go dla gości z rezerwacji. Rotacja naszych gości jest na tyle duża, że czas oczekiwania szybko biegnie przy dźwiękach naszej kapeli. Zapraszamy.

Co się dzieje w Jadło naszych dziadków

2 czerwca 2023

Wakacje w Szczyrku! Stara Karczma to obowiązkowy punkt gastronomiczny

Widok z wnętrza restauracji

Jeśli pragniesz odpocząć od codziennego miejskiego zgiełku, poczuć bliskość natury, odetchnąć w ciszy leśnych ścieżek – Szczyrk jest idealnym miejscem na mapie Polski na Twój wypoczynek. To kameralne, pełne zieleni miasteczko, położone u podnóża malowniczych beskidzkich szczytów zarówno w świątecznym sezonie zimowym, jak i w wakacyjnym sezonie letnim zapewni nie tylko możliwość zaznania spokoju i ciszy, ale również moc atrakcji możliwość skosztowania tradycji, kultury i kuchni śląskiej.

Regionalna kuchnia góralska – Stara Karczma w Szczyrku

Pobyt w miejscowości tak odmiennej kulturowo od innych części Polski niewątpliwie zachęca już na wstępie do spróbowania tradycyjnej kuchni beskidzkiej. Wychowani w surowych warunkach górale beskidzcy swój jadłospis dostosowywali do warunków, w jakich przyszło im żyć. Zatem kuchnia śląskich Beskidów opiera się na owocach roli oraz gospodarstwa. Znajdziemy tu przede wszystkim potrawy bazujące na naturalnych i świeżych produktach – mięso z hodowanego bydła i owiec, przetwory mleczno-tłuszczowe oraz rośliny, które można było uprawiać lub odnaleźć w specyficznych warunkach górskich- jak zboża, kapusta, rośliny strączkowe, ziemniaki, kasze, owoce leśne.

Dzięki temu kuchnia góralska po dziś dzień zachowała swój odrębny charakter. Przepisy, jakie przekazywano z pokolenia na pokolenie, zaskakują przybywających w góry turystów, którzy cenią sobie niepowtarzalność doznań smakowych kuchni beskidzkiej.

Stara Karczma w Szczyrku – Poczuj dawną atmosferę Beskidów

Położona w sercu niezwykłego Szczyrku, magiczna wręcz restauracja Stara Karczma, przeniesie Ciebie i Twoich bliskich w dawne, acz zachowane po dzień dzisiejszy, najznamienitsze góralskie czasy. Już od progu przesiąkniesz niezwykłą atmosferą tego miejsca – drewniane elementy wystroju wnętrz niczym z tradycyjnej bacowskiej chaty, dodatki skór zwierzęcych, liczne eksponaty przekazywane z pokolenia na pokolenie od najstarszych górali – to wszystko sprawi, że zapamiętasz to miejsce na całe życie.

Ale nie tylko wystrojem, a przede wszystkim kuchnią i obsługą to miejsce zdobędzie Twoje serce. W Starej Karczmie dbamy, aby każdy z naszych gości był traktowany jak gość naszego domu – z najwyższą troską i szacunkiem. Pyszne, regionalne potrawy, wykonane z najwyższą dbałością o zachowanie tradycyjnych receptur, serwowane przez kelnerki ubrane w tradycyjne beskidzkie stroje przy wtórującym im dźwięku skocznej góralskiej muzyki, zachwycą nawet najwybredniejszych smakoszy.

Staropolskie, regionalne jadło w Starej Karczmie w Szczyrku

Nasza Stara Karczma serwuje pyszne, świeżo przygotowane dania oparte na tradycyjnych, góralskich recepturach. Duże, syte porcje gwarantują, że z naszej restauracji nikt nie wyjdzie nienajedzony, a tym bardziej głodny. Starania naszego właściciela oraz zatrudnianych przez nas kucharzy, którzy wzrastali na tradycyjnej kuchni i znają każdą jej tajemnicę od swoich mam, babć i prababć, zapewnią Państwu niesamowite doznania smakowe, zapachowe i wizualne, które z pewnością zapamiętacie i chętnie będziecie powracali do naszej góralskiej oazy.

Naszą specjalnością są dania dla całego stołu. Danie szefa kuchni, czyli tradycyjna, oparta na świeżej jagnięcinie gicz w sosie własnym na samodzielnie wypiekanym pszennym talerzu z dodatkiem odsmażanych ziemniaków i smażonej kapusty zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia i nasyci największego głodomora. Będąc w gronie znajomych warto zamówić pełnie smakowitych kąsków koryta, które samodzielnie rozdzielą Państwo między siebie. Smakowite mięsiwa podane na drewnianych tacach – golonko, żeberka, karczek z baraniny z góralskimi, swojskimi dodatkami i sosami – każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy również zdecydować się na michę swojskich pierogów lepionych przez miejscowe gaździny – posiadamy aż trzy pyszne rodzaje – pierogi z mięsem, z kapustą i grzybami oraz ruskie po góralsku – okraszone masełkiem, skwarkami oraz zasmażaną kapustą.

Tradycyjne i aromatyczne potrawy Starej Karczmy Szczyrk

Tradycyjną ucztę góralską rozpoczynamy od podania zakąsek – zimnych lub gorących. Możemy skusić się na marynowane tradycyjnym sposobem grzybki zbierane w beskidzkich lasach, smalec domowy z dodatkiem naszych ogórków kiszonych i świeżo wypiekanego, aromatycznego pieczywa lub śledziki okraszone śmietaną lub ziołowym olejem. Oczywiście, mamy również naszego oscypka – grillowanego z żurawiną, jajecznicę oraz smażony, panierowany żółty ser i bigos w stylu góralskim – są to zakąski na ciepło.

Jako pierwsze danie proponujemy zupy – polewki. Oprócz domowego rosołu, pomidorowej z ryżem czy barszczyku, nasza Stara Karczma proponuje Państwu spróbowanie regionalnych specjałów – sytego przysmaku zbójnickiego – gęstego wywaru bazującego na wołowym mięsiwie, góralskiej kwaśnicy po góralsku z żeberkiem, aromatycznego żurku szczyrkowskiego – naszej lokalnej specjalności – oraz dostępnej tylko w sezonie zimowym – aromatycznej i mocno rozgrzewającej polewki czosnkowej z pysznym, chrupiącymi grzankami i boczkiem.

Specjalnością naszej Starej Karczmy są dania główne z baraniny i jagnięciny, które przygotowywane są w oparciu o przekazywane z pokolenia na pokolenie góralskie receptury. Klasyczny udziec jagnięcy lub barani z dodatkami, schabiki jagnięce przygotowywane na grillu oraz charakterystyczne, beskidzkie siekańce mięsne – warte są grzechu. Soczyste mięsiwa drobiowe i wieprzowe oraz ryby przygotowywane są na syty i bogaty styl góralski – z dodatkami boczku, oscypków, serów owczych, aromatycznych warzyw, wiejskich jajek i tradycyjnych, zasmażanek.

Przyjeżdżając do Szczyrku zawitajcie w nasze progi. Uraczymy Was pikną atmosferą, staropolskim obyczajem i najpyszniejszym w regionie jadłem.