Co się dzieje w Jadło naszych dziadków

3 kwietnia 2023

Szczyrk restauracje – gdzie dobrze zjeść i miło spędzić czas?

Piec opalany drewnem

Szczyrk jest wyjątkową miejscowością turystycznowypoczynkową w Beskidzie Śląskim. Stanowi raj dla miłośników pieszych wędrówek po górach, rowerzystów i wszystkich łaknących pobytu na łonie pięknej natury w okresie letnim. Jest też spełnieniem marzeń narciarzy w okresie zimowym. Jest zatem urokliwą miejscowością odwiedzaną o każdej porze roku. Jednakże Szczyrk jest nie tylko miejscem cieszącym oczy i zapewniającym doskonały wypoczynek. Jest także siedliskiem, które zachwyca doskonałą i niepowtarzalną kuchnią. 

Pierwszorzędnym przykładem mistrzowskiej kuchni połączonej z doskonałym miejscem, które gwarantuje nieszablonową formę spędzenia czasu, jest restauracja regionalna “Stara Karczma”.  

Stara Karczma – miejsce owiane czarem 

Znana z regionalnych potraw, przygotowywanych według staropolskich przepisów zachwyca ambrozją smaku. Fenomenalną obsługą, oryginalnym, miejscowym słownictwem oraz niezapomnianą muzyką w wykonaniu góralskiej kapeli. Całość otoczona oryginalnym wystrojem pełnym skór zwierzęcych oraz zbiorów i eksponatów. Karczma jest strefą, w której czas zatrzymuje się w miejscu. W otoczeniu wyjątkowej atmosfery, jaką tworzy góralski styl, tradycja i muzyka.   

Arcymistrzowskie posiłki głęboko zapadające smakiem w pamięć 

Stara Karczma to przede wszystkim miejsce płynące poezją smaku. Bogactwo potraw może wręcz przyprawiać o zawrót głowy. Restauracja oferuje bowiem:

  • dania mięsne oparte na mięsie drobiowym, wieprzowym, wołowym i swojskich wędlinach.
  • dania bez mięsa,
  • posiłki oparte na rybach,
  • rozmaite wersje pierogów, w tym z mięsem, kapustą i grzybami, owocami oraz ruskie w wersji góralskiej.
  • mnogość gorących i zimnych zakąsek, sałatek i deserów.
  • tradycyjnych zup oraz zup w typowo góralskiej odmianie takich jak “kwaśnica po góralsku z żeberkiem”, “żur szczyrkowski” czy podawany w kociołku i z pieczywem “przysmak zbójnicki”, którego podstawą jest wołowina.  

Wyśmienite dania z baraniny pełne tradycji połączonej z nutą wyjątkowości

Do największych specjałów kuchni, zasługujących na szczególne uznanie należą dania z baraniny. Dostępne w wielu odsłonach są w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających smakoszy. Nadzwyczajną rozkosz dla podniebienia oferuje:

  • baranina po nasemu
  • udziec barani
  • udziec jagnięcy 

Niepowtarzalne specjały z baraniny

Baranina po nasemu 

Przygotowywana ze świeżego mięsa baraniego siekanego z cebulką i smażonego do miękkości. Podawana z dowolnie wybranymi dodatkami urzeka smakiem i aromatem. Każdy kęs pobudza kubki smakowe, tworząc z posiłku niesamowitą podróż kulinarną, z której nie chce się wracać. I którą ogranicza jedynie przyziemna pojemność żołądka.  

Udziec barani

Pieczeń z udźca baraniego stanowiąca specjalność restauracji podawana jest również z dowolnie wybranymi dodatkami. Rozpływające się w ustach mistrzowsko przyprawione mięso stanowi arcydzieło góralskiej kuchni. Jego aromat jeszcze przed rozpoczęciem posiłku pobudza wyobrażenia smaku, przenosząc w świat “kulinarnego raju”.  

Udziec jagnięcy 

Udziec jagnięcy podawany z zasmażaną kapustą i odsmażanymi ziemniakami jest daniem przeznaczonym dla pięciu wygłodniałych żołądków. Danie zachwyca już samym wyglądem. Soczyste i rozpływające się w ustach mięso jest w stanie wprowadzić w stan zachwytu już po pierwszym kęsie.  

Stara Karczma poleca na rozgrzewkę

Stara Karczma jest lokalem zachwycającym klimatem. Oryginalną i niepowtarzalną kuchnią, ale także oferującym różnego rodzaju alkohole, pośród których największego grzechu jest warta przygotowywana na podstawie  pradawnej receptury “Miodula Szczyrkowska”. Opracowana na bazie miodu spadziowego wódeczka rozpieszcza zniewalającym smakiem i dodatkowo bezkonkurencyjnie rozgrzewa.  

Biesiadowanie bez granic

Stara Karczma jest bajecznym miejscem, które może gościć nawet do 200 osób w trzech salach i dodatkowo 150 osób w pięknym sezonowym ogródku.  Otoczona przepięknym krajobrazem, pełna góralskiego stylu jest lokalem, w którym huczne wesela, okolicznościowe przyjęcia, bankiety biznesowe czy firmowe imprezy integracyjne nabierają nowego fantastycznego znaczenia. Przyjęcia oprócz niebiańskiego menu, mistrzowskiej obsługi i oryginalnej muzyki obfitują także w moc zabaw wywołujących niezapomniane wrażenia i pozostawiających “otwartą księgę wspomnień.” Szczególnych atrakcji dostarcza “Pięciobój Góralski”, który polega na zdobywaniu oryginalnych sprawności zbójeckich.  

Czar Starej Karczmy  oddziałuje już od pierwszych sekund od wejścia. Usidla smakiem i atmosferą. Sprawia, że jeszcze przed odjazdem budzi silną chęć powrotu, by ponownie rozkoszować się wyśmienitą kuchnią i urzekającą, niepowtarzalną atmosferą tego miejsca.