Szanowni goście, z uwagi na duży ruch, spowodowany także faktem, że w naszej karczmie codziennie gra kapela, w okresie zimowym nie prowadzimy rezerwacji stolików. Zapraszamy do karczmy, zapewniamy, że nasi kelnerzy dołożą wszelkich starań, byście jak najszybciej zasiedli do biesiadowania. Za utrudnienia przepraszamy, ale są one spowodowane tym, iż nie zawsze goście już biesiadujący, chcą opuścić stolik, byśmy mogli przygotować go dla gości z rezerwacji. Rotacja naszych gości jest na tyle duża, że czas oczekiwania szybko biegnie przy dźwiękach naszej kapeli. Zapraszamy.

Co się dzieje w Jadło naszych dziadków

3 kwietnia 2023

Szczyrk restauracje – gdzie dobrze zjeść i miło spędzić czas?

Piec opalany drewnem

Szczyrk jest wyjątkową miejscowością turystycznowypoczynkową w Beskidzie Śląskim. Stanowi raj dla miłośników pieszych wędrówek po górach, rowerzystów i wszystkich łaknących pobytu na łonie pięknej natury w okresie letnim. Jest też spełnieniem marzeń narciarzy w okresie zimowym. Jest zatem urokliwą miejscowością odwiedzaną o każdej porze roku. Jednakże Szczyrk jest nie tylko miejscem cieszącym oczy i zapewniającym doskonały wypoczynek. Jest także siedliskiem, które zachwyca doskonałą i niepowtarzalną kuchnią. 

Pierwszorzędnym przykładem mistrzowskiej kuchni połączonej z doskonałym miejscem, które gwarantuje nieszablonową formę spędzenia czasu, jest restauracja regionalna “Stara Karczma”.  

Stara Karczma – miejsce owiane czarem 

Znana z regionalnych potraw, przygotowywanych według staropolskich przepisów zachwyca ambrozją smaku. Fenomenalną obsługą, oryginalnym, miejscowym słownictwem oraz niezapomnianą muzyką w wykonaniu góralskiej kapeli. Całość otoczona oryginalnym wystrojem pełnym skór zwierzęcych oraz zbiorów i eksponatów. Karczma jest strefą, w której czas zatrzymuje się w miejscu. W otoczeniu wyjątkowej atmosfery, jaką tworzy góralski styl, tradycja i muzyka.   

Arcymistrzowskie posiłki głęboko zapadające smakiem w pamięć 

Stara Karczma to przede wszystkim miejsce płynące poezją smaku. Bogactwo potraw może wręcz przyprawiać o zawrót głowy. Restauracja oferuje bowiem:

  • dania mięsne oparte na mięsie drobiowym, wieprzowym, wołowym i swojskich wędlinach.
  • dania bez mięsa,
  • posiłki oparte na rybach,
  • rozmaite wersje pierogów, w tym z mięsem, kapustą i grzybami, owocami oraz ruskie w wersji góralskiej.
  • mnogość gorących i zimnych zakąsek, sałatek i deserów.
  • tradycyjnych zup oraz zup w typowo góralskiej odmianie takich jak “kwaśnica po góralsku z żeberkiem”, “żur szczyrkowski” czy podawany w kociołku i z pieczywem “przysmak zbójnicki”, którego podstawą jest wołowina.  

Wyśmienite dania z baraniny pełne tradycji połączonej z nutą wyjątkowości

Do największych specjałów kuchni, zasługujących na szczególne uznanie należą dania z baraniny. Dostępne w wielu odsłonach są w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających smakoszy. Nadzwyczajną rozkosz dla podniebienia oferuje:

  • baranina po nasemu
  • udziec barani
  • udziec jagnięcy 

Niepowtarzalne specjały z baraniny

Baranina po nasemu 

Przygotowywana ze świeżego mięsa baraniego siekanego z cebulką i smażonego do miękkości. Podawana z dowolnie wybranymi dodatkami urzeka smakiem i aromatem. Każdy kęs pobudza kubki smakowe, tworząc z posiłku niesamowitą podróż kulinarną, z której nie chce się wracać. I którą ogranicza jedynie przyziemna pojemność żołądka.  

Udziec barani

Pieczeń z udźca baraniego stanowiąca specjalność restauracji podawana jest również z dowolnie wybranymi dodatkami. Rozpływające się w ustach mistrzowsko przyprawione mięso stanowi arcydzieło góralskiej kuchni. Jego aromat jeszcze przed rozpoczęciem posiłku pobudza wyobrażenia smaku, przenosząc w świat “kulinarnego raju”.  

Udziec jagnięcy 

Udziec jagnięcy podawany z zasmażaną kapustą i odsmażanymi ziemniakami jest daniem przeznaczonym dla pięciu wygłodniałych żołądków. Danie zachwyca już samym wyglądem. Soczyste i rozpływające się w ustach mięso jest w stanie wprowadzić w stan zachwytu już po pierwszym kęsie.  

Stara Karczma poleca na rozgrzewkę

Stara Karczma jest lokalem zachwycającym klimatem. Oryginalną i niepowtarzalną kuchnią, ale także oferującym różnego rodzaju alkohole, pośród których największego grzechu jest warta przygotowywana na podstawie  pradawnej receptury “Miodula Szczyrkowska”. Opracowana na bazie miodu spadziowego wódeczka rozpieszcza zniewalającym smakiem i dodatkowo bezkonkurencyjnie rozgrzewa.  

Biesiadowanie bez granic

Stara Karczma jest bajecznym miejscem, które może gościć nawet do 200 osób w trzech salach i dodatkowo 150 osób w pięknym sezonowym ogródku.  Otoczona przepięknym krajobrazem, pełna góralskiego stylu jest lokalem, w którym huczne wesela, okolicznościowe przyjęcia, bankiety biznesowe czy firmowe imprezy integracyjne nabierają nowego fantastycznego znaczenia. Przyjęcia oprócz niebiańskiego menu, mistrzowskiej obsługi i oryginalnej muzyki obfitują także w moc zabaw wywołujących niezapomniane wrażenia i pozostawiających “otwartą księgę wspomnień.” Szczególnych atrakcji dostarcza “Pięciobój Góralski”, który polega na zdobywaniu oryginalnych sprawności zbójeckich.  

Czar Starej Karczmy  oddziałuje już od pierwszych sekund od wejścia. Usidla smakiem i atmosferą. Sprawia, że jeszcze przed odjazdem budzi silną chęć powrotu, by ponownie rozkoszować się wyśmienitą kuchnią i urzekającą, niepowtarzalną atmosferą tego miejsca.