Co się dzieje w Jadło naszych dziadków

8 kwietnia 2021

Stara Karczma – Tu rządzi tradycja

Tu rządzi tradycja

Historia kuchni Polskiej

Kuchnia Polska od wieków oferuje ogromny zakres smaków, kolorów i produktów, pojawiających się na przestrzeni wieków. Nic w tym dziwnego, były czasy, w których ziemie polskie rozciągały się od Morza Bałtyckiego, aż do Morza Czarnego. Powszechnie uważa się, że kuchnia staropolska nie sprzyjała zdrowiu, ociekała tłuszczem i dużą ilością produktów mącznych. Jednakże, gdy weźmiemy pod lupę nasze tradycyjne potrawy, wnioski mogą zaskoczyć. Oczywiście kuchnia polska posiada jedne z najbardziej kalorycznych i ciężkostrawnych dań na świecie, ale to tylko część tego, co może zaoferować.


Składniki kuchni naszych dziadów

Staropolską kuchnię można podzielić na dwa rodzaje: dworską oraz chłopską. Dworska charakteryzuje się oczywiście większym urozmaiceniem. Znajdziemy w niej o wiele więcej dodatków, na które proste chłopstwo nie mogło sobie wtedy pozwolić. Mowa tu głównie o przyprawach. W minionych wiekach dostęp do ów przypraw nie był tak powszechny, jak teraz. Szafran, cynamon czy sól były produktami luksusowymi. Jednakże wiele potraw gościło zarówno w skromnej izbie, jak i na salonach. Zdecydowana większość ludzi na terenach dawnej Rzeczypospolitej swoją dietę opierała na tym, co było łatwo i powszechnie dostępne. Ziemie Polskie posiadały dużo zalesionych terenów. Dlatego też nieodłącznym elementem naszych jadłospisów były zwierzęta, grzyby i owoce leśne. Stałym elementem kuchni staropolskiej były też zboża takie jak np. jęczmień i proso. Nasi przodkowie spożywali również ogromne ilości kasz. Obecnie Polacy uwielbiają mięso wieprzowe w różnych postaciach, a na ich czele stoi oczywiście kotlet schabowy. Dawniej o dziwo wieprzowina nie była szczególnie popularna, a o panierce nie było nawet mowy. Polacy zajadali się mięsem dzika, sarny, zająca czy jelenia. Zdecydowanie częściej niż teraz na stołach gościły ryby słodkowodne. Nie lada rarytasem było też mięso zwierząt hodowlanych. Z biegiem czasu i zmian kulturowych, jakie zachodziły na naszych ziemiach, do jadłospisu na stale zagościły warzywa takie jak kapusta, ziemniaki, marchew czy buraki. Kiszonki wdarły się przebojem w gusta naszych przodków i zostały z nami po dziś dzień. Zupy w polskiej kuchni, które można skosztować, często są robione na bazie wywaru mięsnego lub warzywnego stanowiącego bazę ogromnej ilości zup. Wiele potraw i przepisów na przestrzeni stuleci ulegało zmianom. W naszej karczmie staramy się zachowywać nasze rodzime smaki.


Staropolska kuchnia w nowoczesnym stylu, czyli co proponuje Stara Karczma

Drogi gościu, jeżeli szukasz karczmy, która zabierze cię w podróż w czasie i da namiastkę tego, czym raczyli się nasi przodkowie, to świetnie trafiłeś. Natomiast jeżeli nie gustujesz w naszych tradycyjnych smakach, również nie pozwolimy, byś wyszedł od nas głodny. Nasza kuchnia to połączenie tradycji oraz współczesnej kuchni polskiej. Serwujemy świeże i regionalne produkty, które jeśli spróbujesz, z chęcią będziesz do nich wracał. Hej!