Co się dzieje w Jadło naszych dziadków

3 sierpnia 2023

Stara karczma Szczyrk – świeże, pachnące i tradycyjne potrawy. Tradycyjna kuchnia wcale nie musi być nudna!


Nowoczesność widać w każdym aspekcie naszego życia – kulinaria to obszar, który również nie jest od niej wolny. Czy taki stan rzeczy oznacza jednak, że staropolska kuchnia tradycyjna odchodzi do lamusa? Niekonieczne: już za chwilę przekonamy Cię, że kuchnia tradycyjna nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie – obfituje ona w przepyszne i różnorodne potrawy, w tym m.in. mięsiwa oraz zupy. Dzięki temu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego!

Kuchnia tradycyjna, czyli stara karczma Szczyrk – bo bogate menu to podstawa

Kuchnia tradycyjna  to w rzeczywistości szeroka gama różnych smaków i aromatów. Typowe dania staropolskie charakteryzują się soczystym, intensywnym smakiem, więc jeśli szukasz wyrazistych potraw, może być to strzał w dziesiątkę. Nie sposób wymienić wszystkich potraw, które należą do staropolskiej kuchni – ba, w naszym tekście nie znajdzie się nawet połowa czy jedna czwarta spośród wszystkich dostępnych rozwiązań. W rzeczywistości kategoria ta jest naprawdę obszerna, a jeśli dodamy do tego fakt, że sposób przygotowania wielu dań może nieco (a czasem dość mocno) różnić się w poszczególnych regionach, okazuje się, że mnogość kombinacji zacznie nas przytłaczać. W Starej Karczmie wyselekcjonowaliśmy potrawy, które zostały głęboko zakorzenione w tradycji naszego regionu. Dzięki czemu nasze menu zatrzymało wyjątkowe staropolskie smaki w nowoczesnych daniach.

Gicz jagnięcia w sosie własnym z nutą mięty – karczma Szczyrk

Wśród dań, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, znajduje się na przykład gicz jagnięcia w sosie własnym z nutą mięty. Jeśli się na nią zdecydujesz, możesz liczyć na soczyste kawałki mięsa, które rozpływają się w ustach. Mięso oblane jest aromatycznym sosem o intensywnym smaku i wzbogacone subtelną nutą mięty – iście niebiańskie doznania. A przecież trzeba pamiętać, że nie będziesz jeść samego mięsa! Wręcz przeciwnie: tradycyjnie gicz podaje się w towarzystwie ziemniaków odsmażanych oraz zasmażanej kapusty. Takie połączenie sprawia, że danie to jest nieodpartym wyborem dla prawdziwych smakoszy i miłośników tradycyjnego podejścia do kuchni.

Karczmiane rozmaitości – co się pod tym kryje?

Karczmiane rozmaitości w korycie to prawdziwa symfonia smaków, która zaspokoi nawet wybredny gust. Co się kryje pod tą tajemniczą nazwą? Już spieszymy z odpowiedzią – można tam znaleźć między innymi:

  • mięsiwo z golonki – jest to mięso o delikatnej strukturze, które rozpływa się w ustach. Jeśli chodzi o rodzaj mięsiwa, może być to np. siekaniec barani czy żeberko spod noża.
  • ziemniaki – są to odsmażane kartofle,
  • kapusta,
  • sos – szczególnie dobrze sprawdzi się tu sos diabelski. Ma on wprawdzie ostry smak, ale nie na tyle pikantny, by odbierało to przyjemności ze spożywania posiłku,
  • dodatek w postaci ogórków kiszonych.

Jak tradycyjna kuchnia, to pierogi

Tradycyjna polska kuchnia nie może obyć się bez pierogów. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się np. pierogi z mięsem – jest to dobre połączenie smaku oraz tradycji. Ponieważ są one wypełnione soczystym mięsem oraz okraszone skwarkami. A jeśli dodamy do tego fakt, że pierogi (w tym np. pierogi góralskie z mięsem) serwuje się wraz z surówką z kiszonej kapusty, możesz uzyskać umiejętny mix warzyw i mięsa.

A co z grzybami?

Pierogi z mięsem to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Jeśli jesteś miłośnikiem grzybów, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – w ramach kuchni staropolskiej tradycyjnej możesz skorzystać również pierogów z kapustą i grzybami. Taki wariant to prawdziwy rarytas dla podniebienia. Może Cię on przenieść w świat natury. Te niewielkie, ale smakowite pierożki są wypełnione soczystym nadzieniem złożonym z kapusty oraz grzybków, a posypane świeżą pietruszką zyskuje dodatkowego posmaku.

Podstawa każdego obiadu, czyli przepyszna zupa

Oczywiście, kuchnia tradycyjna to nie tylko mięso czy pierogi… choć oczywiście, pełnią one niezwykle ważną rolę, stanowiąc sycący, smaczny posiłek. Nie wolno jednak zapominać o kolejnym ważnym elemencie, jakim jest zupa. Jeśli jesteśmy już w tym miejscu, to prym wśród zup tradycyjnych wiodą między innymi rosół domowy z makaronem oraz marchewką – absolutna klasyka, którą lubi każdy, i chłopy z gór, i ludzie z innych regionów Polski. Zupa ta opiera się na wywarze z wyselekcjonowanych składników, dzięki czemu jest mixem ziół i korzeni. W naszym menu znajduję się również zupa pomidorowa, kwaśnica po góralsku z żeberkiem, żur szczyrkowski czy nawet barszcz z pierogami!

Podsumowanie

Jak widać, tradycyjne, staropolskie jadło to różnorodność smaków. Warto zakosztować go w miejscu, które dobrze odzwierciedla klimat minionych już czasów. Nie ma nic lepszego niż zupa i mięsiwo zjedzone w kameralnej atmosferze, jaka panuje w karczmie!