Co się dzieje w Jadło naszych dziadków

17 listopada 2020

Stara Karczma – restauracja z tradycjami i góralskim charakterem

Restauracja Stara Karczma w Szczyrku

Szczyrk to miejsce niezwykle urokliwe. Położony w Beskidzie Śląskim u podnóży gór Klimczok i Skrzyczne nieodmiennie pełne jest turystów. Zjeżdżają tu nie tylko miłośnicy górskich wędrówek, ale też ci, którzy szukają klimatycznego miejsca na odpoczynek. W pojedynkę, w parach, czy z całymi rodzinami, każdy znajdzie w Szczyrku coś dla siebie.


Klimatycznie i smacznie, czyli coś dla ciała i coś dla ducha

Nawet najpiękniejszy zakątek Polski bez dobrej kuchni staje się mało wartościowy. Nie może więc zabraknąć i w Szczyrku smacznych potraw regionalnych podanych w stosownej oprawie. Tak właśnie troszczy się o turystów Stara Karczma, która każdego dnia rozpieszcza kubki smakowe przybyłych gości. Już od przekroczenia progu można poczuć niebywały klimat wnętrza. Aromatyczna woń potraw miesza się z zapachem świeżego drewna, które ciepło otula turystę z każdej strony. Od czasu do czasu dają się słyszeć góralskie dźwięki, uwalniane wraz z  kolejnym pociągnięciem smyczka.

Tak można by w skrócie nakreślić specyficzny klimat panujący w Starej Karczmie. Ta subtelna oprawa do biesiadowania w miłym gronie gości ma swój niepowtarzalny góralski urok. Tutaj można przede wszystkim dobrze i smacznie zjeść, a wybór dań i przekąsek jest imponujący. Po długiej wędrówce, czy zwiedzaniu miasta, odpoczynek w tak nastrojowym miejscu jest ważnym punktem dnia.


Czego więc możesz się spodziewać?

Przekraczając próg Starej Karczmy, oddajesz się w dobre ręce wykwalifikowanych kucharzy i kelnerów. Regionalne jadło nęci nie tylko kunsztem wykonania, ale też  esencjonalnym smakiem, którego nie da się ot tak zapomnieć. W karcie dań znajdziesz mnóstwo propozycji na mniejsze i większe posiłki, które zaspokoją Twój głód, a zmysłom urządzą niezapomniany festiwal  smaków i zapachów.

W bogatej karcie menu znajdziesz przekąski skomponowane wedle dawnych receptur. Skosztujesz więc regionalnego jadła, wśród którego znajdziesz m.in. pieczony udziec barani oraz giczki jagnięce. Natomiast nieco lżejsze regionalne jadło to smaczne zupy np. aromatyczny żur szczyrkowski, zsiadłe mleko z ziemniakami czy kwaśnicę po góralsku.  Iście traperskie warunki przypomną Ci się podczas jedzenia mięsa wołowego z kociołka, czyli prawdziwego przysmaku zbójnickiego czy baraniny po nasemu. Nie brakuje też ryb m.in. pstrąga potokowego. Każdego dnia możesz liczyć na smakowite i obfite danie szefa kuchni.


Smakuj wedle apetytu

W ofercie Starej Karczmy znajdują się dania przygotowane specjalnie dla głodomorów, czyli w dużych ilościach. Możesz skusić się na jadło naszych dziadków, dania z mięs (w tym smakowitej baraniny), michę swojskich pierogów, zupy i dania bez mięsa. Jeśli chcesz się delikatnie posilić, masz do wyboru smaczne sałatki, zakąski gorące (np. oscypek grillowany z żurawiną) czy zakąski zimne (np. śledzik czy aromatyczny smalec domowy). A słodką wisienką na góralskim  torcie są kolorowe desery, dzięki którym radosny nastrój jest gwarantowany. Po całodziennym wędrowaniu na rozgrzanie Stara Karczma oferuje Miodulę Szczyrkowską – wódeczkę na bazie miodu spadziowego. Potrawy podawane są w drewnianych korytkach, żeliwnych kociołkach i w chlebach pszennych. Do stolika przynoszą je przemiłe kelnerki w regionalnych góralskich strojach.


Góralskie jadło i góralskie imprezy

Stara Karczma to także góralska atmosfera, którą tworzą występy muzyczne na regionalną nutę. Nie brakuje więc zabawy podczas imprez integracyjnych czy uroczystości rodzinnych, które okraszone są skocznym dźwiękiem. Oprócz tego na takich imprezach pojawiają się wyjątkowe specjały, takie jak pieczony prosiak płonąca kita wieprzowa czy pieczeń z udźca baraniego. Atmosfera na góralskim biesiadowaniu jest przednia, nie brakuje dobrej zabawy, np. Pięcioboju Góralskiego, polegającego na zdobywaniu sprawności zbójeckiej. A wszystko to dzieje się przy akompaniamencie góralskiej kapeli. Chcesz wiedzieć więcej lub zamówić salę? W razie pytań, skontaktuj się z nami: https://starakarczmaszczyrk.pl/kontakt/.  

Przyjdź do Starej Karczmy, jeśli szukasz wytchnienia w miłej atmosferze i smacznej kuchni. Góralskie jadło, regionalne dźwięki i sympatyczni ludzie – w takiej atmosferze każda chwila smakuje wybornie.