Co się dzieje w Jadło naszych dziadków

12 maja 2021

Stara Karczma – miejsce, które zachwyci Cię atmosferą

Stara Karczma - miejsce, które zachwyci Cię atmosferą

Tym, co przyciąga nas tak gromadnie w polskie góry, jest niewątpliwie ich niepodważalny urok. Oprócz wędrówek malowniczymi szlakami, podziwiania obłędnych widoków i zwiedzania, absolutnie konieczne jest skosztowanie słynnej, góralskiej kuchni. Ta nasza, szczyrkowska, jest niezwykle autentyczna i pełna swojskich aromatów. Gwarantujemy, że jeśli raz Wam zasmakuje, z pewnością wrócicie po dokładkę!


Dbamy o gości i tradycję

Staropolskie potrawy nigdzie nie smakują tak, jak u podnóża Beskidu Śląskiego. Przygotowywanie sycących dań mięsnych, rybnych i wszelkiego rodzaju zakąsek, opanowaliśmy do perfekcji. Bogactwo smaków i kolorów urzeka już od progu, hucznie zapowiadając nieziemską ucztę. Ugościmy zarówno koneserów baraniny, jak i miłośników kuchni wegetariańskiej. W Starej Karczmie w Szczyrku najecie się do syta i poczujecie prawdziwy klimat gór, słuchając rytmicznych dźwięków góralskiej muzyki.

            Jako że szczególnie szanujemy spuściznę naszych dziadków, przykładamy ogromną wagę do składników, których używamy. Zręcznie miksujemy elementy kuchni chłopskiej i dworskiej , tworząc własny, unikalny styl gotowania. Pragniemy w najmniejszym szczególe oddać Wam charakter dawnych potraw i zaprosić do wspólnej, góralskiej biesiady.


Dania dla łasuchów

                Witamy Was radośnie w raju dla smakoszy, gdzie obok ziemniaków w mundurkach, na talerzu znajdziecie ogórki kiszone z drewnianej beki i tarte z chrzanem buraczki cioci Jadzi. Otwieramy przed Wami drzwi do rdzennej sztuki kulinarnej górali, żyjących niegdyś na tych terenach. Wszystko, co podajemy na stół, tworzy niepowtarzalny mariaż smaków, doprawiony naszym szczerym, ciepłym uśmiechem.   

            W Starej Karczmie kolejne pozycje w menu oparte są na nierzadko łatwych, ale jakże wyjątkowych przepisach. Rozmaite dania kuszą prostotą, sprawiając, że poczujecie się ‘jak u babci’. Mamy tu, chociażby przepyszne zupy: żur szczyrkowski, polewka czosnkowa z grzankami, kwaśnica po góralsku z żeberkiem, rosół domowy z makaronem i marchewką, i wiele innych. Naszą specjalnością są również dania mięsne: karczmiane rozmaitości w korycie dla dwóch osób, gicz jagnięca w sosie własnym z nutą mięty podana na przepysznym pszennym talerzu, golonko w sosie na żywieckim porterze, czy polędwiczki wieprzowe w sosie grzybowym. Z kolei osoby niejedzące na co dzień mięsa, niech koniecznie spróbują naszego wielkiego ziemniaczanego placka. Co ciekawe, można go zamówić z bryndzą lub śmietaną. Do wyboru, do koloru!

            Pomyśleliśmy także o tych, którzy kochają pierogi! Zjecie u nas m.in.: pierogi z kapustą i grzybami, pierogi ruskie po góralsku, ale też pierogi z owocami sezonowymi na słodko. Przystawek też mamy bez liku, począwszy od śledzika, po sałatki z wędzonym boczkiem, bądź szynką i jajkiem. Nie mówiąc już o rydzach z patelni, bigosie z pieczywem, grillowanych oscypkach i kiełbasce.

            Wielbicieli słodyczy ochoczo zachęcamy do zamawiania m.in.: naleśników z bitą śmietaną, lodów „Klimczok” z czymś mocniejszym i domowej szarlotki, zatem każdy znajdzie u nas coś dla siebie.

Poza tym, jeśli żal Ci rozstawać się z nami, kup na drogę: grzybki marynowane, smalec domowy, śledziki w oleju z ziołami zaprawiane, albo śledziki w śmietanie. Umilimy Ci w ten sposób czas podróży do domu.


Gdzie nas znajdziesz?

                Odszukasz nas z łatwością, bo mieścimy się w samym centrum miasta, przy ulicy Myśliwskiej 2 w Szczyrku, zaś pozostałe dane znajdziesz w zakładce kontakt. Przyjedź, sprawdź , przekonaj się, poleć nas! Zabierz rodzinę i znajomych w cudowną podróż śladami góralskiej kuchni!